Menu

Szczęśliwa trzynastka

SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA, czyli

SUKCES SZYMONA WRÓBLEWSKIEGO

            „Trzynastka nie jest pechowa. Jest szczęśliwa” – przekonywała pani Halina Kubisz-Muła, instruktorka teatralna i jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Przebudzeni do Życia”, który odbył się w dniach 17-19 maja 2019 r. już po raz trzynasty. Do Bielska-Białej pojechał Szymon Wróblewski, uczeń oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej w Mszczonowie, i otrzymał wyróżnienie. Jest to wspaniałe osiągnięcie, ponieważ Szymon zmierzył się z najlepszymi recytatorami w kraju, laureatami konkursów wojewódzkich.

         Bielsko-Biała przywitała nas w piątek 17 maja kapryśną aurą – to słońce, to deszcz. Jednak nie przeszkodziło to młodym recytatorom i ich opiekunom w zwiedzaniu miasta z lokalnym przewodnikiem. Spacer był pierwszą okazją do tego, by całe grono lepiej się poznało. W sobotę można już było odnieść wrażenie, że młodzież zdążyła się świetnie zintegrować. Ale to był dzień konkursowy, więc każdy z uczestników skupił się przede wszystkim na swoim występie. W trzeciej godzinie przesłuchań wystąpił Szymon – jako ostatni. Zaprezentował fragment książki „Dziwny przypadek psa nocną porą” Marka Haddona oraz utwór poetycki- „Dziewczynę” Bolesława Leśmiana. Emocje sięgały zenitu, dlatego organizatorzy zaplanowali kolejną atrakcję i zaprosili nas na wspaniałe przedstawienie muzyczne „Tuwim i …” do teatru Banialuka. Mogliśmy wysłuchać znanych utworów dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima w zaskakujących aranżacjach muzycznych. Z kolei wieczorem młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez przewodniczącego jury pana Jana Zdziarskiego- wiceprezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, długoletniego wykładowcę Akademii Teatralnej w Warszawie. Potem do późna recytatorzy brali udział w indywidualnych konsultacjach – każdy mógł porozmawiać z jurorami o swoim występie i wysłuchać cennych uwag. W niedzielę również odbyły się warsztaty – tym razem z trzecim jurorem, panem Włodzimierzem Pohlem, aktorem Teatru Lalek Banialuka. Na próbę przed koncertem laureatów jurorzy zaprosili zaledwie kilku uczestników, w tym Szymona. Podczas uroczystości finałowej wreszcie się okazało, kto zdobył serca wymagającej komisji konkursowej.

         „Pojechałem tam po naukę i po przygodę, nie po wygraną” – powiedział mi Szymon w drodze powrotnej. Cieszy nas jednak to wyróżnienie. Jest nagrodą za wspólny „strwon” i „usił”. *

 

Emilia Mirocha

 

* cytat z recytowanego przez Szymona utworu „Dziewczyna” B. Leśmiana           

  • dyplom Szymona
  • Szymon po występie

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów