Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i służy promowaniu idei pokoju na świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych i pozytywnych emocji. Obecnie jest on obchodzony w 180 krajach na świecie. W naszej szkole celebrujemy go już od kilku lat i obchodzimy go przez cały tydzień.
Przebieg wydarzenia.
W poniedziałek wolontariusze wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu stanęli przed wejściami do szkoły i obdarowywali wchodzących do niej uczniów, rodziców oraz pracowników cukierkami. Wiele dobrych słów popłynęło z ust dzieci i dorosłych. Wydarzeniu towarzyszyła miła atmosfera, która wywoływała uśmiech na niejednej twarzy.
Po południu zaś wolontariuszki z klasy 8c zebrały się w szkolnej kuchni i wraz z koordynatorkami upiekły przepyszne ciasteczka z wróżbą. Słodkościami tymi częstowani byli następnego dnia wszyscy pracownicy szkoły.
W środę powstały Drzewa Życzliwości, na których uczniowie kl. I-VIII zawieszali kolorowe karteczki z życzliwymi słowami skierowanymi zarówno do koleżanek i kolegów jak również rodziców i nauczycieli. Drzewo to miało przypominać wszystkim, że życzliwym dla siebie powinniśmy być każdego dnia, a nie tylko raz w roku.
W czwartek Wolontariusze odwiedzili grupę przedszkolną „Tygryski”. Uczniowie przywitali się zabawą „Dzień dobry inaczej”, a następnie opowiedzieli o tym czym jest życzliwość i gdzie można ją spotkać na co dzień. Następnie miała miejsce zabawa ruchowa „Nie chce cię, nie chce cię, nie chce cię znać”. Jedna z wolontariuszek – Zosia przeczytała przedszkolakom opowiadanie o „Skrzacie Karolu”. Do tekstu było przygotowanych kilka pytań, na które przedszkolaki odpowiedziały bezbłędnie. Na koniec Tygryski wraz z wolontariuszami wykonali pracę techniczno – plastyczną „kwiatki życzliwości”. Wizyta zakończyła się zabawą „Głuchy telegram”. Nie zabrakło również uścisków i czułych pożegnań.
Konkurs plastyczny „Szanuj kolegę swego jak siebie samego – tolerancyjny, nie znaczy obojętny”.
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało również konkurs plastyczny pt. „Szanuj kolegę swego jak siebie samego – tolerancyjny, nie znaczy obojętny”. Skierowany był on do uczniów klas I-VII. Zadaniem zespołów klasowych było przygotowanie gazetki ściennej w dowolnej technice. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat tolerancji i życzliwości, promowanie pozytywnych postaw wobec odmienności i innych ludzi, a także pobudzanie aktywności uczniów oraz rozwijanie ich zainteresowań plastycznych.
Do konkursu zgłosiło się 13 zespołów klasowych. Komisja z przyjemnością oglądała kreatywne pomysły uczniów.
W kategorii klas I-III zwycięzcami konkursu zostały klasy: 1b, 2a oraz 3b. Uczniowie tych klas w nagrodę otrzymali dzień bez książek i zeszytów (w ustaleniu z wychowawcą organizacja zajęć w inny sposób np. gry, zabawy).
W kategorii klas IV-VIII zwycięzcami zostały klasy: 5e, 6d oraz 7d, którzy jako nagrodę otrzymują jeden dzień bez pytania (nie dotyczy zapowiedzianych sprawdzianów, kartkówek, kart pracy).
Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły dalej będą rozwijali swoją plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć.
Koordynatorki Szkolnego Koła Wolontariatu: M. Sokołowska i U. Błońska