Z wizytą w Sandomierzu.
52 osobowa grupa uczniów klas czwartych i piątych podczas trzydniowej wycieczki odwiedziła Ziemie Sandomierskie uznawane w czasach dynastii Piastów za jedne z pięciu najważniejszych w Koronie.
Dzień I
Uczniowie rozpoczęli swoje wędrówki po regionie świętokrzyskim od wizyty w Krzemionkach Opatowskich, gdzie zwiedzili ekspozycje poświęcone historii krzemienia pasiastego. Tam też dowiedzieli się o jego ważnej roli w rozwoju cywilizacji pierwszych rolników. Dużą atrakcją dla naszych uczniów było również zejście do podziemnej trasy turystycznej wiodącej po dawnych wyrąbiskach. Mogli tam zobaczyć piękne okazy krzemienia wryte w ściany kopalni.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Fabryce Porcelany w Ćmielowie, gdzie nasi młodzi turyści poznali historię „białego złota”, czyli porcelany. Podczas zwiedzania fabryki uczniowie prześledzili proces produkcji od formy, przez wypał do szkliwienia.
Dzień II
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania wąwozu Królowej Jadwigi uznawanego za najpiękniejszy spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru w niektórych miejscach dochodzą nawet do dziesięciu metrów wysokości. Jego zbocza zaś porośnięte są gęsto drzewami i krzewami.
Z wąwozu nasi młodzi turyści przeszli na Rynek, który kryje w sobie kilka wspaniałych zabytków i dzieł sztuki, np. ratusz, studnię, Bramę Opatowską czy Kamienicę Oleśnickich. Uczniom bardzo podobało się przejście Podziemną Trasą Turystyczną - chodnikami znajdującymi się pod Starym Miastem, które pełniły rolę składów kupieckich na wino, sól i śledzie oraz rolę ochronną przed nadciągającym wrogiem.
Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Zamku Ujazd uznawanego za najokazalszą rezydencję magnacką ziemi sandomierskiej. Na placu przed Zamkiem uczniowie stoczyli walki na miecze oraz próbowali rozłupać krzemienie.
Zwieńczeniem całego dnia było ognisko oraz zabawa terenowa, podczas której należało rozwiązać hasło z podpowiedzi, których uczniowie szukali pośród drzew.
Dzień III
Ostatni dzień podróży poświęcony był wspinaczce na Górę Trzech Krzyży. Po dotarciu na szczyt uczniowie poznali historię tajemniczych wałów oraz legendę o założeniu klasztoru w czasach Bolesława Chrobrego. Przed wejściem na platformę widokową położoną nad gołoborzami świętokrzyskimi uczniowie poznali legendy i prawdziwą historię powstania tajemniczych osuwisk. Na koniec miało miejsce zwiedzanie z przewodnikiem budynków klasztoru, w tym kaplicy z relikwiami Krzyża Świętego, Muzeum Ojców Oblatów.
Podsumowanie wycieczki.
Należy nadmienić, że aura wyjątkowo dopisywała przez cały czas pobytu.
Uczniowie wrócili radośni i zadowoleni. Do tej pory dzielą się wrażeniami z pobytu na Zielonej Szkole.
M. Sokołowska