Pierwsze spotkanie.
W środę 29 listopada klasę 5b odwiedziła Pani Aleksandra Górecka, przedstawicielka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nasza szkoła jako jedna z 10 z całej Polski zakwalifikowała się do programu „Formy Podstawowe” realizowanego przez wspomnianą instytucję.
Przebieg.
Na pierwszym spotkaniu uczniowie poznali cele programu, który w tym roku jest realizowany pod hasłem „Tworzymy galerie”. Jedna z zabaw polegała na wykonaniu za pomocą taśmy oraz kartki papieru rzeźby, która mówiłaby coś o autorze tego niebanalnego dzieła, jego charakterze, pasjach i zainteresowaniach. Po zakończonej pracy uczniowie umieszczali swoje rzeźby w wybranym przez siebie miejscu w klasie. Następnie miało miejsce zaprezentowanie swojej pracy.
Młodzież zapoznała się również z zawartością „tajemniczego pudełka” z zadaniami, które otrzymaliśmy od Muzeum. Każdy otrzymał swoje pudełko, do którego mógł zajrzeć. Następnie zadaniem uczniów było narysowanie na wieczkach pudełek wskazówki dla swoich koleżanek i kolegów tego, co znajduje się w środku.
Ostatnia zabawa polegała na zapisaniu na kartach skojarzeń ze szpitalem i dżunglą. Następnie ze swoich ciał oraz „pudełka” uczniowie próbowali odtworzyć to, co zapisali na kartkach. Szpital najczęściej kojarzył się im z: więzieniem, sterylnością, zamknięciem, dżungla zaś z: zielenią, swobodą, luzem, dużą przestrzenią.
Gdzie można tworzyć galerie?
Dzięki zabawom uczniowie dowiedzieli się, że galerie można tworzyć wszędzie, a tworzone przez nas dzieła niekoniecznie muszą wisieć w ramach na ścianie. Galerie mogą być eksponowane na korytarzach w nietypowych dla odbiorcy miejscach. Mogą to być zarówno dzieła jak również przedstawienia, które nie zawsze muszą być zauważane przez odbiorcę.
Przed nami kolejne spotkanie z Panią Olą, na które z niecierpliwością czekamy.
M. Sokołowska