Dzień bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego głównym celem jest propagowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci, dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo, unikanie potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu.
W naszej szkole od wielu lat DBI staje się okazja do przybliżenia problematyki bezpieczeństwa on-line. To także czas, który wykorzystujemy na promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. Inicjatorką szkolnych obchodów DBI jest nauczycielka informatyki p. Małgorzata Woźniak. Corocznie kilku nauczycieli także włącza się aktywnie w tę akcję.
W tym roku 5 luty został wybrany na dzień ogólnopolskich inicjatyw dotyczących cyfrowego bezpieczeństwa. Z racji terminu ferii zimowych, w naszej szkole kampanię promującą odpowiedzialne korzystanie z sieci zainicjowaliśmy 11 lutego 2019 by przez cały tydzień działać pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Obyło się wiele różnorodnych oddziaływań na młodszych, starszych i najstarszych uczniów oraz ich rodziców.
Jedną z form aktywności przybliżająca młodzież szkolną ku bezpiecznemu Internetowi był eduroom. Do zajęć polegających na znalezienie odpowiedzi poprzez rozwiązanie kolejnych zadań - zagadek, nauczycielka Małgorzata Woźniak zaprosiła swoich podopiecznych z klas VII i VIII. Uczniowie poszukiwali skradzionej tożsamości portalu, który sprzyja edukacji na temat czyhających w Internecie zagrożeń. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, dostali mapy udostępnione w formie cyfrowej, które zawierały opis działań. Do zadań uczniowie wykorzystywali tablety lub własne smartfony (ważnym bowiem elementem zajęć było pokazanie roli tych urządzeń w procesie edukacji). Uczniowie mogli otworzyć mapę na telefonach lub tabletach odczytując QR kod. Za każde kolejne, dobrze rozwiązane zadanie, drużyna dostawała podpowiedź prowadząca do rozwikłania zagadki. Finalnie każdej z grup udało się ustalić nazwę portalu, któremu skradziono tożsamość. Okazało się, że był to Dyżurnet. Wspólnie odwiedziliśmy ten portal dowiadując się, że Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie. Zgodnie z presłanie tego rocznego DBI uczniowie działali razem na rzecz bezpieczeństwa w Internecie. Dzwonek kończący lekcję „uwolnił” nas z eduroomu.
Uczniowie klas V i VI po zapoznaniu się z materiałem edukacyjnym zawierającym informacje na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci dostali zadanie filmowe. Zostali podzielani na grupy, których zadaniem było zrealizowanie filmu „Bezpiecznie w Internecie”. W każdej z drużyn wyłoniły się zespoły odpowiedzialne za scenariusz, scenografię, nagranie i oczywiście była tez ekipa aktorska. Młodzi filmowca nagrywali filmy korzystając z tabletów i smartfonów. Ta grupa także udowodniła, że wie jak wykorzystać urządzenia mobilne do celów edukacyjnych. Nakręcony materiał filmowy został zmontowany na kolejnych zajęciach i może teraz służyć jako, źródło wiedzy o bezpiecznym Internecie.
Z kolei czwartoklasiści uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, dzieląc się tym co już wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie obejrzeli film „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z sieci” który powstał w czasie realizacji ogólnopolskiego projektu eTwinning, w którym uczestniczyli uczniowie również z naszej szkoły. Uczniowie klas czwartych, korzystając z nowoczesnych metod nauczania na platformie e-learning, ukończyli kurs on - line „Lekcja bezpieczeństwa”. Każdy kto ukończył kurs, otrzymał dyplom świadczący o zdobyciu wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu.
Uczniowie mogli także przenieść się do Intrlandii – krainy pełnej przygód, w której mogli poznać w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej.
W klasach trzecich do edukacji o bezpieczeństwie w Internecie zaangażowane zostały jedne z ulubionych robotów edukacyjnych – niebieskie Dosh’e. Najmłodsi uczniowie Małgorzaty Woźniak, obejrzeli film prezentujący zagadnienia bezpieczeństwa on-line. Wspólnie utworzyliśmy kodeks, którego należy przestrzegać będąc w sieci. Uczniowie ilustrowali wybrana zasadę netykiety, w ten sposób powstał ilustrowany zbiór zasad, o których nie można zapominać korzystając z internetu. Następnie uczniowie prezentowali te zasady robotom.. Dash, który podąż za głosem, kierował się w stronę dziecka, które opowiadało jaką regułę netykiety zaprezentowało na swoim obrazku.
Dzieci z przejęciem mówiły czego należy unikać będąc w sieci i co robić, żeby być tam bezpiecznym.
Działania związane z DBI zostały skierowane także do dorosłej społeczności. Dla rodziców został utworzony kącik wiedzy zawierający informacje jak chronić dziecko w Internecie oraz jak zabezpieczyć siebie będąc on-line. Rodzice mogli przeczytać informacje na tablicy zawierające treści dla nich, były tam także ulotki, które mogli zabrać ze sobą.
Kadra pedagogiczna została wzbogacona w wiedzę z zakresu korzystanie z publicznego Hotspota. Była tu garść informacji na temat metod najczęściej wykorzystywanych do cyberprzestępstw za pomocą sieci WiFi oraz podstawowe zasady korzystania z sieci WiFi.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest co roku bowiem zawsze warto przypominać, to co już wiem i wzbogacać naszą wiedzę o nowe treści. Internet rozwija się dynamicznie, co również niesie wciąż nowe zagrożenia.
DBI jest raz w roku, ale o bezpieczeństwie w sieci musimy pamiętać każdego dnia, tak jak każdego dnia trzeba pamiętać, że: nic w sieci nie ginie, raz pozostawiony ślad w sieci pozostaje tam na zawsze.