Śladami historii spotkanie Unii Poetyckiej
W dniu 20 listopada 2018 r. grupa najstarszych uczniów Szkoły Podstawowej w Mszczonowie uczestniczyła w spotkaniu Unii Poetyckiej, której patronem jest Wojciech Siemion. Zorganizowała je pani Barbara Kasper - Siemion, która tym razem zaprosiła młodzież w poetycko-historyczną podróż przez wieki – od średniowiecza po współczesność, od zniewolenia do niepodległości. Pani Barbarze Kasper - Siemion towarzyszyli znakomici goście – pani Joanna Kasperska, pan Jerzy Janeczek, pan Józef Pless i gość specjalny – pan Cyprian Piwowarski.
Spotkanie, które odbyło się w Mszczonowskim Ośrodku Kultury, podzielone było na trzy części. Pierwsza dotyczyła naszej trudnej historii związanej z utratą niepodległości i sposobami jej odzyskania. Przypomniane zostały romantyczne mity i ich krytyka. Pani Joanna Kasperska i pan Józef Pless zaprezentowali fragment „Wesela” S. Wyspiańskiego – rozmowę Poety i Panny Młodej zakończoną znaczącymi słowami: „A to Polska właśnie”. Pani Joanna Kasperska wykonała również utwór C. Norwida „Moja piosnka” („Do kraju tego”). W komentarzu pani Barbara Kasper - Siemion podkreśliła rolę poezji i poety, przypominając postać Patrona Unii – Wojciecha Siemiona, który zawsze twierdził, że poezja jest tym, co kształtuje naszą narodową tożsamość. W tym miejscu wspomniano o ojcu Wojciecha Siemiona – Mikołaju, który aktywnie działał na rzecz odzyskania niepodległości, przez co musiał emigrować. Gdy jednak nadarzyła się okazja, powrócił i zaciągnął się do Legionów Polskich. Fragment jego dziennika odczytał pan Jerzy Janeczek. Nie mogło zabraknąć pieśni legionowych – kilka z nich zaprezentowały dziewczęta z Kruszewa. Na zakończenie tej części pojawiły się poetyckie komentarze wydarzeń z 11 listopada 1918 r. Pan Jerzy Janeczek zaprezentował dwa wiersze: „Listopad 1918” K. Wierzyńskiego i „Niepodległość” A. Słonimskiego. Natomiast pan Józef Pless zapoznał uczniów z własną twórczością, przedstawiając wiersz „Moja ojczyzna”.
Druga część spotkania poświęcona była animacji komputerowej. Wystąpił pan Cyprian Piwowarski, który opowiedział młodzieży o swojej pasji. Stała się ona jego pracą, a jednocześnie obszarem ciągłych poszukiwań i odkryć. Pan Piwowarski przedstawił fragment filmu edukacyjnego Pawła Pitery „Habit i zbroja” o historii Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich. W produkcji tej stworzył efekty specjalne. Samej bitwie pod Grunwaldem poświęcił osiem miesięcy. Kończąc swoje wystąpienie, gość specjalny przekonywał do tego, by odkrywać swoje pasje i nimi kierować się przy wyborze zawodu.
Ostatnia część spotkania to projekcja całego filmu „Habit i zbroja”, o którym opowiadał pan Cyprian Piwowarski.
Listopad 2018 r. to miesiąc, który obfitował w różnego rodzaju wydarzenia podkreślające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie Unii Poetyckiej to jedno z takich wydarzeń. Dziękujemy pani Barbarze Kasper - Siemion za zaproszenie.
Emilia Mirocha