W środę 13 marca uczniowie klasy 5b wzięli udział w kolejnych warsztatach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mszczonowie. Tym razem rozmawialiśmy o nowoczesnych formach czytelnictwa, odnosząc się do zyskujących coraz większą popularność e-booków.
Historia książki elektronicznej
Na początku młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda czytnik, poznać jego funkcje i możliwości. Uczniowie poznali również historię książki elektronicznej. Okazało się, że w 1971 roku Michaels S. Hart stworzył cyfrową wersję Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, która stała się najprawdopodobniej pierwszą książką elektroniczną świata. Kilkanaście lat później książki można było zapisywać na dyskietkach komputerowych, natomiast pierwsze urządzenie przeznaczone do odtwarzania e-booków powstało w 1998 roku.
E-book doskonałe cechy
Wygodny system nawigacyjny i wyszukiwawczy, bardzo dobra czytelność, techniki ułatwiające odbiór informacji osobom z dysfunkcjami oraz dostęp do internetu to tylko nieliczne cechy e-booków, o których rozmawiali piątoklasiści.
Zalety i wady e-książek
Na koniec spotkania uczniowie starali się wskazać zalety czytania książek udostępnianych w wersji cyfrowej. Wśród nich wymieniono głównie: oszczędność miejsca i pieniędzy, możliwość posiadania przy sobie wielu e-booków, szybkość i dostępność, a także łatwe i sprawne odnajdowanie informacji oraz brak możliwości zniszczenia.
Ich wadą natomiast jest to, że wpływają negatywnie na wzrok, chociaż obecnie na rynku dostępne są odpowiednie nakładki chroniące wzrok. Nie możemy też czytać książki, kiedy wyczerpie się bateria w czytniku.
E-booki posiadają więc wady, ale i zalety, których jest znacznie więcej. Podobnie jest z książkami papierowymi. Najważniejsza jednak pozostaje treść czytanej książki. Nieważne, w jakiej formie. Powinniśmy więc dopasować ją do naszych wymagań, tak aby czytanie jej sprawiało nam przyjemność, a nie było koniecznością.
M. Sokołowska