Menu

Pamięć o bohaterach

Pamięć o bohaterach

11 września 1939 roku to historyczna data dla Mszczonowa. Do dziś mieszkańcy pamiętają o bohaterskich żołnierzach 31 pułku Strzelców Kaniowskich i ich dowódcy podpułkowniku Wincentym Wnuku. Bitwę mszczonowską  powinno się nazywać „niedocenionym zwycięstwem”. Zakończyła się ona kompletnym rozbiciem oddziałów niemieckich, a mimo to historycy dość rzadko o niej wspominają. Polska armia w 1939 roku odniosła niewiele sukcesów. Z reguły ulegała o wiele lepiej wyposażonym oddziałom niemieckim. W Mszczonowie było zupełnie inaczej. Polacy zmiażdżyli teoretycznie silniejszego wroga. Dlatego należy im się pamięć i szacunek. Zasłużyli na niego ofiarą swojej krwi.

Kiedy polska armia wycofała się ze Mszczonowa znowu przyszli Niemcy. Tego samego dnia, 11 września dokonali pod murami kościoła egzekucji. Zginęli w niej: proboszcz Józef Wierzejski, burmistrz Aleksander Tański i lekarz Stanisław Zarachowicz. Pamiętajmy też o wikariuszu Władysławie Gołędowskim, który został zastrzelony w pobliżu plebanii, podczas udzielania pomocy rannemu bliźniemu.

Klasa IVa też pamiętała. Dnia 10 września uczniowie razem z wychowawcą zapalili symboliczny znicz na grobie burmistrza, proboszcza i lekarza, który znajduje się na terenie przy kościele.

  • uczniowie przy grobie
  • uczniowie zapalaja znicz

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów